عمر سیم کارت چقدر است؟ (دلایل سوختن سیم کارت و هزینه ی بازیابی آن)

عمر مفید سیم کارت

سوختن سیم کارت تلفن همراه از جمله مسائل و مشکلاتی است که گهگاه گریبان گیر مشترکین می‎شود .

“سیم کارت معیوب است” این پیغام معمولا زمانی رو گوشی شما نمایش داده میشود که سیم کارت سوخته باشد.

عوامل زیادی بر روی عمر سیم کارت موثر هستند به گزارش ایسنا به گفته ی مسئولان شرکت مخابراتی نمی توان عمر استانداردی برای سیم کارت های تلفن همراه تعریف و مشخص کرد. دلایلی هم چون  اشتباه وارد کردن پین کد به دفعات مکرر،حرارت، امواج، ضربه، تغییرات ولتاژ، اشتباه قرار دادن سیم کارت و… میتوانند باعث سوختن سیم کارت شوند.

 

از دیگر دلایل سوختن سیم کارت می توان به گوشی های غیر استاندارد اشاره کرد. این گوشی ها با ارسال ولتاژ نامناسب بر روی سیم کارت باعث سوختن آن می شوند.

با این وجود برخی مشترکین معتقدند که با به وجود آمدن شبکه ی جدید MCI علت سوختن سیم کارت ها این است که مخابرات می خواهد سیم کارت های قدیمی را جمع کند و سیم کارت های جدید خود را راه اندازی کند .

چرا سیم کارت میسوزد.

اما مدیر کل روابط عمومی شرکت مخابرات در این باره تاکید کرد: << ما هیچ برنامه‌ای برای جمع‌آوری سیم کارت‌های TCI نداریم، اما اگر سیم‌کارتی به هر دلیلی بسوزد، سیم‌کارت جدیدی که به او داده می‌شود MCI خواهد بود و از حدود یک و نیم تا دو سال پیش سیم‌کارت‌های جدید بر اساس MCI ارائه می‌شوند.>>

بازیابی سیم کارت سوخته

اگر به هر دلیلی سیم کارت شما سوخته است میتوانید با مراجعه به دفاتر نمایندگی رسمی هر یک از اپراتور ها سیم کارت خود را بازیابی کنید.

برخی مشترکین از هزینه های بالا نسبت به تعویض سیم کارت خبر داده اند. در صورتی که اگر سیم کارت  شما بدون هیچ دلیلی سوخته باشد نمایندگی موظف است سیم کارت را به رایگان تعویض نماید.

در غیر این صورت نسبت به اپراتور خط مورد نظر شما این مبلغ قابل تغییر است. اما نرخ ثابتی دارد که از طریق اپراتورها اعلام شده است.

در این راستا اپراتور همراه اول اعلام کرده است که دفاتر پیشخوان دولت برای مشترکان همراه اول امور مربوط به سیم‏کارت را انجام داده و بابت این موضوع مبلغی معادل ۷۰۰۰ تومان در قبض مشترکان سیم‏کارت‏ های دائمی اعمال می‏شود. همچنین مشترکان اعتباری این اپراتور در صورتی که در حساب خود شارژ داشته باشند مبلغ ۵۰۰۰ تومان از شارژ آنها کم می‏شود، در غیر این صورت دفاتر مربوطه از مشترک ۱۰ هزار تومان دریافت می‏کند که از این رقم ۵۰۰۰ تومان آن به‌عنوان شارژ در حساب فرد باقی می‏ماند.